KediKedi BakımıKedi Irkları

En Uzun Yaşayan 10 Kedi Irkı

Kediler insanlara göre daha kısa ömre sahiptir ve kedisini kaybeden çoğu insan başka bir kedi edinmeyeceğini söyler. Ama eninde sonunda yeni bir kedi almaya karar verilir. Yeni kedinin mümkün olduğunca uzun yaşaması istenir. Bu nedenle en uzun yaşayan kedi ırklarının araştırılması çok doğaldır. Tabii ki, bir kedinin uzun bir ömür süreceğinin garantisi yoktur. Kazalar ya da beklenmedik hastalıklar bir hayvanın yaşamına oldukça erken son verebilir. Ancak bazı kedi ırkları diğerlerine göre daha uzun yaşamaktadır. Yani ortalama yaşam süreleri daha fazladır. Peki, bu kedi ırkları hangileri? İşte çoğu uzmana göre en uzun yaşayan kedi ırkları ve bu ırkların kısaca özellikleri…

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi kedilerin yaşam süresini etkileyen oldukça fazla faktör vardır. Bu nedenle bizim vereceğim rakamlar ortalama yaşam sürelerini ifade etmektedir. Kedinizin bakımını ve beslenmesini optimum seviyelerde tuttuğunuz ve kedinizi sürekli olarak mutlu ettiğinizde yani kediniz stresten uzak kaldığında yaşam süresi emin olun ki uzayacaktır.

1. Birman Kedisi

Söz konusu uzun ömre geldiği zaman güzel Birman kedileri listenin başında yer alır. En uzun yaşayan kedi rekorunu 35 yaşındaki bir Birman kedisi kırmıştır. Çoğu bu kadar uzun yaşamaz ancak ortalama yaşam sürelerinin 18 ila 20 sene olduğu söylenir. Bu süre de çoğu kedi ırklarının yaşam süresine göre bir hayli fazladır. Eğer bu arkadaş canlısı, duygusal kedi ırkını seviyorsanız, büyük ihtimalle sizinle uzun bir zaman birlikte olacaktır.

2. Siyam Kedisi

Siyam kedileri de 16 ila 20 yıl arası belki de daha fazla yaşam süreleri ile listenin ikinci sırasında yer alıyorlar. Aşırı derecede sosyal ve gürültülü olduklarından herkes için uygun değillerdir. Yalnız kalmaktan nefret ederler bu nedenle onunla çok fazla zaman geçiremeyecekseniz, tek kedi olarak yaşamaya da uygun değillerdir. Ancak şartlarda anlaşırsanız, uzun yıllar yanınızda olabilecek bir kedi ırkıdır.

3. Manks Kedisi

Man Adası’nın milli sembolü olan bu kediler de uzun yaşam süreleri ile bilinmektedir. 15 yıldan fazla yaşayabilirler. Sessiz ve sevecenlerdir, evde beslenmeye uygunlardır. Ayrıca yalnız kaldıklarında da mutludurlar. Ancak Manks kedisi almaya karar verirseniz, bilinen ve kaliteli bir yerden almaya özen gösterin. Çünkü Manks kedileri, oldukça kısa kuyruklarının da sebebi olan bir genin yarattığı iskelet problemleri yaşayabilirler. Ancak sağlıklı bir Manks kedisi ile başladıysanız, sizinle uzun yıllar birlikte olacaktır.

4. Savannah Kedisi

Afrikan Serval ile Siyam kedilerinin çiftleştirilmeleri ile oluşmuş melez bir ırktır. Bu kedi ırkı çok nadir bulunur ve oldukça yabanî görünür. Ancak 17 ila 20 yıl yaşadıkları söylenir. Ve yaşamaya meyilli oldukları bazı sağlık problemleri vardır. Aynı zamanda güzel, atletik ve zekilerdir. Eğer Savannah kedisi alırsanız, uzun yıllar sürecek bir ilişkiniz olabilir.

5. Bombay Kedisi

Bombay kedisi genellikle 15 ila 20 yıl arası yaşamaktadır. Hatta bu süreden daha uzun bile yaşayabilirler. Bu simsiyah kediler karakter olarak Birman kedilerine çok benzerler. Arkadaş canlısı ve sosyal kedilerdir. Ancak çok nadir bir türdür ve bir tane bulup almanız zor olabilir.

6. Nebelung Kedisi

Bu güzel gümüş grisi renge sahip ırk yeni bir ırktır. Bulmanız zor olabilir. Ancak eğer bulursanız, uzun yıllar yanınızda olacaktır. Çünkü 15 ila 18 sene arası bir yaşam süresine sahip oldukları söylenmektedir. Nebelung ırkının daha içe dönük olduğu söylenir ve herkesin sevdiği bir kedi olmak yerine kendisini bir ya da iki kişiye adamaya meyillidirler. Yani tek kişiye bağlı, güzel ve uzun ömürlü bir kedi istiyorsanız, bu ırk tam size göre.

7. Mısır Mausu

Bir diğer nadir bulunan kedi ırkı ise Mısır Mausudur. 15 ila 20 sene kadar yaşarlar, içten, sağlıklı kedilerdir. Bilinen bir genetik sağlık problemleri yoktur. Sevecen bir karaktere sahip olan bu kediler aynı zamanda mükemmel avcılardır. Eğer bahçeye salıp bir fare yakalamasını isteyeceğiniz bir kedi istiyorsanız, Mısır Mausunu tercih etmeniz ideal olacaktır.

8. Ragdoll Kedisi

Tüylü bir oyuncağa benzese de, Ragdoll dayanıklı ve sağlıklı bir ırktır ve 15 ila 20 sene yaşamasıyla bilinir. Arkadaş canlısı, sakin ve soğukkanlıdır. Çoğu insan Ragdoll kedisinin dışarıya bırakılmamasını, sadece evde beslenmesini tavsiye etmektedir. Eğer Ragdoll sizin aradığınız kediyse, uzun sürecek bir arkadaşlığa hazır olun!

9. Sfenks Kedisi

Tüysüz olmasına ve bazılarına tuhaf görünmesine rağmen, Sfenks kedisi 15 ila 20 yıl kadar yaşayabilmektedir. Tüysüz oluşlarından dolayı, kışın soğuğa, yazın da güneşe karşı hassastır. Bu nedenle en iyisi evde beslenmesidir. Doğru bir bakımla, uzun yıllar sizinle yaşayabilir. Ünlü bir Sfenks kedisi 34 sene yaşamıştır!

10. İran Kedisi

Bu şirin tüylü Fars kedileri uzun seneler yaşar. Ortalama yaşam süreleri 15- 20 sene kadar. Uzun tüyleri düzenli tımarlama gerektirir ancak sakin, arkadaş canlısı bir ırktır. Zaten ülkemizde ve dünyada en bilinen ve en çok tercih edilen ırkların başında gelirler.

Kediler için genetik faktörler, beslenme, bakım, sağlık ve stres koşulları yaşam süresini etkileyen başlıca faktörlerdir. Irklara göre kedilerin ortalama yaşam süreleri ile ilgili olarak “Kediler Ortalama Kaç Yıl Yaşar? Irklara Göre Kedi Yaşam Süreleri” linkinden bilgi alabilirsiniz.

Uzun yaşam söz konusu olduğunda kedi ırkı başlı başına bir şey ifade etmez. Bazen yaban kedileri uzun seneler yaşayabilir. Uzun yaşayan kediler olarak tanımladığımız ırkların ise yaşam süreleri kısa olabilir. Yaşam süresi farklılık göstermektedir. Ev kedileri dışarıdaki kedilerden ortalama olarak daha uzun yaşarlar. Çünkü trafik, hastalık ve diğer dış tehlikelere karşı daha az riske sahiplerdir. Ayrıca ev kedileri iyi bir şekilde beslenirler. Sahipleri onların ne yediklerini kontrol edebilir. Ancak dışarıdaki kediler için bu söz konusu değildir. Kedinizle ilgilenmek, onu düzenli olarak veterinere götürmek, aşılarını yaptırmak, hastalıklarını erken evrede tedavi ettirmek kedinizin yaşam süresinde büyük farklılıklar yaratabilir. Kedinize evde bakın ya da kapalı bir bahçeye çıkmasına izin verin, onunla iyi bir şekilde ilgilenin. Umarız ki kediniz uzun yıllar sizinle olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu