Kedilerde Ağız Kokusu Nedenleri ve Çözüm Yolları

Kedilerde sık karşılaştığımız problemlerden birisi olan ağız kokusunun altında birçok farklı sebep yatabilmektedir. Plak bakterilerinin sebep olduğu periodontal hastalık, kedilerde ağız kokusunun en yaygın olan nedenidir. Kedilerin ağzından gelen bu rahatsız edici kokuyu tanımlamak için tıbbi terim olarak halitozis terimini kullanmaktayız. Kedilerde halitozisin altında bir veya birden fazla neden bir arada yatabilir.

Kedilerde ağız kokusu her ırk ve her yaşta görülüyor olsa da himalayan ve İran kedisi gibi brakisefalik ırklar (kısa burunlu, düz yüzlü ırklar), kısmen dişlerinin birbirine yakın olması nedeniyle periodontal hastalıklara ve ağız kokusu gibi problemlere en yatkın olan ırklardır.

Kedilerde Ağız Kokusu Nedenleri

Bu sorunun altında birçok farklı faktör yatabilmektedir. Ağız ve dişleri etkileyen tüm sorun ve hastalıklar ağız konusuna neden olan en önemli faktörlerdir. Kedilerde diabetes mellitus (şeker hastalığı) kronik ağız kokusunun altında yatan en önemli sebeplerden birisidir. Bunun dışında diğer bazı metabolik hastalıklarda bu soruna sebebiyet verebilir. Bununla beraber diğer yaygın nedenler arasında; burun veya geniz yollarında iltihaplanma (rinit), sinüslerin iltihabı (sinüzit), solunum sistemi enfeksiyonları, boğazdan mideye kadar olan sindirim sistemini etkileyen gastrointestinal problemler ve yemek borusunun genişlemesi sayılabilir.

Kedilerde Ağız Kokusunun En Yaygın Nedenleri

 • Diş plakları, tartar ve diş taşları gibi problemler.
 • Diş çürükleri.
 • Diş eti iltihaplanması.
 • Ağız içerisinde iltihaplanmalı olgular.
 • Diabetes mellitus yani şeker hastalığı.
 • Üst solunum yolu enfeksiyonları.

Ağız kokusunun diğer olası nedenleri arasında sayabileceğimiz maddeleri ise sizlere aşağıda sıraladık.

 • Viral, bakteriyel veya fungal enfeksiyonlar vücudun kötü kokmasına ve dolayısı ile ağız kokusuna neden olabilir.
 • Beslenme önemli nedenler arasındadır. Rahatsız edici kokuya sahip besinlerin ve mamaların tüketilmesi sebep olarak sayılabilir.
 • Koprofaji dediğimiz dışkı yeme sorunu ağız kokusuna şüphesiz ki neden olacaktır.
 • Özellikle üst solunum yolları ve üst sindirim yollarını etkileyen tümörler ve kanserler ağızdan kötü koku gelmesine sebebiyet verebilir.

Kedilerde Ağız Kokusu Tedavisi ve Çözüm Yolları

Özellikle belirli bir şiddetten sonra ve kronikleşen ağız kokusu kediye ve kedi sahibine rahatsızlık vermeye başlar. Bu nedenle sorunun en kısa sürede tespiti ve tedaviye başlanması önemlidir. İlk olarak sorunun altında yatan neden belirlenmelidir. İyi bir ağız ve diş muayenesi ile beraber bazen ağız içerisinin röntgen gibi yöntemler ile görüntülenmesi gerekebilir. Bununla beraber bazı laboratuvar testleri de tanıda yardımcı olacaktır.

Ağız kokusuna neden olan spesifik neden belirlendiğinde çeşitli tedavi yöntemleri uygulanabilmektedir. Bazı durumlarda sorunun altında birden fazla neden yatabilir. Böyle durumlarda da mümkünse her problemler için ortak tedavi uygulanmalıdır. Eğer ortak bir tedavi uygulanamıyorsa, öncelik sırasına göre tedavi planlanmalıdır.

En sık neden olarak periodontal hastalıkları söylemiştik. Bu durumda ağız ve diş bakımının yapılması gerekmektedir. Plak, diş taşı gibi durumlar varsa bunlar temizlenmeli, ağız içerisi antiseptik solüsyonlar ile yıkanmalıdır. Ayrıca geri dönüşü olmayan çürük, dişte aşırı sallanma gibi durumlar varsa bu dişlerin çekilmesi gerekir. Sonrasında kullanılacak bazı ilaçlar ile ağız içerisindeki enfeksiyonlar giderilir ve kötü ağız kokusunun ortadan kalkması sağlanır.

Eğer bir solunum yolu ya da sindirim yolu enfeksiyonu varsa bunlara yönelik tedaviler gerekir. Tümör gibi olgularda da yine tedavi edilmesi gerekmektedir. Hastalık ve altında yatan soruna göre medikal veya cerrahi tedavi seçenekleri kullanılabilmektedir.

Öneriler

 • Kedilerde ağız ve diş bakımı oldukça önemlidir. Düzenli olarak dişler kontrol ettirilmeli ve veteriner hekim önerisi ile ara ara dişler ve diş eti çevreleri temizlenmelidir.
 • Eğer mümkünse düzenli olarak kedinizin dişleri fırçalanmalıdır.
 • Enfeksiyonların önüne geçmek için her zaman bakıma ve hijyene dikkat edilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu