KediKedi HastalıklarıKedi Sağlığı

Kedilerde Beyin Tümörü

Kedilerde beyin tümörleri oldukça nadir olarak görülür. Tümör, hücrelerin anormal büyümesi olarak tanımlanır ve birincil veya ikincil olarak sınıflandırılabilir. Birincil beyin tümörü, normalde beyinde ve beyin zarlarında bulunan hücrelerden köken alır. Öte yandan, ikincil bir beyin tümörü, vücudun başka bir yerindeki birincil bir tümörün beyne metastaz yapması veya kemik gibi komşu dokularda meydana gelen tümörlerin beyni etkilemesi ile ortaya çıkar. Bir beyin tümörü diğer tümörlerde olduğu gibi kötü huylu (kanserli) veya iyi huylu olabilir.

Yapılan bilimsel araştırmalarda belirli bir kedi türü, beyin tümörlerine özellikle yatkın görünmese de; daha yaşlı erkek kediler beyni kaplayan zarlardan (meningiomlar) kaynaklanan iyi huylu tümörler geliştirme olasılığı en yüksek kediler olarak karşımıza çıkmaktadır.

Kedilerde Beyin Tümörü Nedenleri

Günümüzde kedilerde beyin tümörlerine neden olabilecek nedenler ve risk faktörleri net olarak bilinmemektedir. Çeşitli diyet, çevresel, genetik, kimyasal ve bağışıklık sistemi faktörlerinin söz konusu olabileceği tahmin edilmektedir, ancak bu konu net değildir ve belirsizdir.

Kedilerde Beyin Tümörü Belirtileri

Kedilerde beyin tümörünün en yaygın belirtisi nöbetlerdir. Özellikle 5 yaşından büyük olan kedilerde görülen nöbetlerde mutlaka beyin tümörleri de göz önünde bulundurulmalıdır. Bununla beraber anormal davranışlar, zihinsel sorunlar, öğrenilmiş davranışlarda değişiklik, baş bölgesi ve boyun bölgesinde hassasiyet ile ağrı, nesnelere ve duvarlara çarpma, görme bozuklukları, dairesel hareketler, koordine olmayan hareketler, yürüme bozuklukları görülebilecek olan diğer belirtilerdir.

Beyin vücudun kontrol merkezidir ve fizyoloji buradan yönetilmektedir. Aynı zamanda beyin ve çevresinde çeşitli endokrin bezlerde vardır. Tümörün etkilemiş olduğu beyin bölgesine göre çeşitli ve spesifik belirtiler ortaya çıkabilir. Bunu da göz önünde bulundurmak gerekir.

Kedilerde Beyin Tümörü Teşhis ve Tedavi

Teşhis için öncelikli olarak detaylı bir anamnez (hasta sahibinin hasta hakkında bilgi vermesi) gerekmektedir. Veteriner hekime vereceğiniz detaylı anamnez ve detaylar teşhisin konulmasını kolaylaştıracaktır. Anamnez sonrasında detaylı bir fiziksel muayene ve genel durum değerlendirmesi yapılacaktır. Ayrıca bu tarz vakalarda ayırıcı tanı çok önemlidir. Tümör çeşitli sorun ve hastalıklar ile karıştırılabilir. Örnek olarak; kafanın yaralanması veya travması, kafatasında sıvı birikmesine neden olabilir, bu durum belirtiler ve etki olarak bir tümörü benzeyebilir. Kedilerde beyin tümörlerinin teşhisi için tek kesin yöntem doku biyopsisidir. Ek olarak, manyetik rezonans görüntüleme (MR) taramaları beyindeki doku düzensizliklerini ortaya çıkarabilirken, röntgen ve ultrason görüntüleme vücudun diğer bölgelerindeki birincil tümörleri bulmak veya elemine etmek için kullanılabilir.

Beyin tümörü teşhisi konan kediler için üç temel tedavi yöntemi vardır. Bunlar insanlar ve diğer canlılarda da kullanılan cerrahi yöntemler, radyasyon tedavisi ve kemoterapidir. Bu tedavilerin ana amacı, tümörü ortadan kaldırmak veya boyutunu küçültmektir. Aynı zamanda diğer bir amaç beyin tümöründen kaynaklanabilecek beyinde sıvı birikimi (serebral ödem) gibi ikincil etkileri kontrol etmektir. Tümörleri tamamen veya kısmen çıkarmak için cerrahi kullanılabilirken, radyasyon tedavisi ve kemoterapi tümörleri küçültmeye yardımcı olabilir. Tümör büyümesini yavaşlatmak ve nöbetler gibi yan etkilerle başa çıkmak için çeşitli ilaçlar verilebilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu