Kedilerde Memede Kitle ve Meme Tümörü

Kedilerde meme tümörü oldukça yaygın olarak görülen bir sorundur ve meme tümörlerinin %85’den fazlası kötü huyludur. Kötü huylu meme tümörlerinin ise hızla ilerleyip, metastaz yapma ihtimalleri oldukça fazladır. Kedilerde meme tümörü, insanlarda olduğu gibi meme bezinde küçük bir kitle şeklinde başlar, çoğunlukla birden fazla meme bezi etkilenir. Bu sorunun önlenmesinde, erken dönemde kısırlaştırma çok önemlidir ve etkilidir.

Kedilerde Meme Tümörü Belirtileri

Meme bezindeki tümlerler deri altında kitle ve şişlik şeklinde ortaya çıkmaya başlar. Ancak zamanla bunlar daha agresif hale gelerek büyüyebilir be cilt üzerinde ülserlere neden olabilir. Kediler bölgeyi aşırı derecede yalama ve kaşıma eğilimindedir. Bunun neticesinde ise tümör nekrotik hale gelerek, enfeksiyonlar oluşabilir. Enfeksiyon oluştuğu durumlarda akıntı ve kötü koku da duyulur.

Kedilerdeki meme tümörünün ilk aşamalarında genellikle başka belirti ortaya çıkmaz. Hastalık ilerledikçe halsizlik, iştahsızlık, kilo kaybı gibi belirtilerde görülmeye başlanabilir.

Kedilerde Meme Tümörü

Kedilerde Meme Tümörü Teşhis

Genellikle meme dokusunda ve çevresinde ele gelen çeşitli büyüklüklerde ve şekillerde kitleler kedi sahipleri tarafından tespit edilir. Bazen çok geç fark edildiği durumlarda kitle büyük olabilmektedir. Veteriner hekiminin yaptığı fiziksel muayene de meme dokusunda anormallik ve kitleler tespit edilir.

Memede tespit edilmiş olan kitlenin tümör mü olup olmadığını belirlemek için ince iğne aspirasyon biyopsisi ve diğer biyopsi yöntemleri kullanılır. Aynı zamanda tümörün türünü belirlemek içinde bu uygulamalar yapılır. Ayrıca tümörün metastaz yapıp yapmadığını belirlemek gerekir. Bunun için çevredeki lenf düğümlerinden biyopsi yapılabilir. Göğüs boşluğu ve karın boşluğu röntgenleri ile başta akciğer olmak üzere diğer dokulara metastaz yapıp yapmadığı belirlenir.

Kedilerde Meme Tümörü Tedavisi

Meme tümörü ile ilgili tedavi protokolü belirlenmeden önce kapsamlı bir değerlendirme yapmak gerekir. Bunun için göz önünde bulundurulması gereken maddeler aşağıdadır.

  • Tümörün türü ve çeşidi
  • Tümörün yaygınlığı ve metastaz durumu
  • Kedinin yaşı ve genel sağlık durumu

Kedilerde bazı meme türü çeşitlerinde kemoterapi uygulansa da çoğunlukla cerrahi tedavi; en uygun seçenek olarak karşımıza çıkmaktadır. Kitlenin ve çevresindeki dokuların total olarak cerrahi yöntemler ile alınması en sık kullanılan yöntemdir. Ameliyat esnasında diğer meme bezleri ve bölgedeki lenf yumruları kontrol edilir ve gerekirse onlarda uzaklaştırılır.

Meme tümörü veya kanseri vakalarında eğer kedi takip ediliyorsa; bu süreçte ağrıyı azaltmak için ağrı kesiciler veteriner hekim tavsiyesi ile kullanılabilir. Yine operasyon sırası ve sonrasında da ağrı kesiciler kullanılabilmektedir. Enfeksiyon durumlarında ise uygun antibiyotikler tercih edilir.

Meme tümörü sorunu yaşamış olan bir kedinin sık sık kontrol edilmesi gerekir. Metastaz durumunun kontrolü açısından bu kontroller çok önemlidir.

Öneriler

  • Kedilerde meme tümörü veya meme kanseri oldukça sık görülen bir hastalıktır. Bu hastalığı çok büyük ölçüde engellemek için erken dönemde kısırlaştırma gerekir. Özellikle 6 aylıktan önce kısırlaştırılan kedilerde risk çok büyük ölçüde azalmaktadır.
  • Meme tümörü vakaları kliniklere genellikle geç kalınmış olarak gelmektedir. Bu nedenle kedinizin meme bölgesinde herhangi bir kitle veya anormallik gördüğünüzde hiç vakit kaybetmeden veteriner hekime başvurunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu