KediKedi HastalıklarıKedi Sağlığı

Kedilerde Pati Şişmesi Nedenleri ve Tedavi Seçenekleri

Bir kedinin patisi normalde çok sık şişmez ve şiştiğinde bir endişe meydana getirmesi normaldir. Bu durum çoğunlukla ağrılı bir süreçtir ve nedenin belirlenerek ortadan kaldırılması kediniz içinde önemlidir. Bunun için böyle bir durumda en kısa sürede veteriner hekim kontrolü ve muayenesi şarttır.

Pati Şişliğinde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Pati şişliğinin altında farklı sebepler yatabilmektedir. Ayrıca şişlik ile beraber görülebilecek farklı durumlarda vardır. Bir kedi sahibi özellikle aşağıdaki konulara dikkat etmeli ve önemsemelidir.

  1. Şişlik tek patide mi, yoksa birden fazla patide mi söz konusu? Çoğunlukla tek patide şişlik görülür. Bu patinin tamamında olabileceği gibi bazen sadece tek parmağı içerisine alır.
  2. Şişmiş olan pati bölgesinde kan, irin gibi bir akıntı olup olmadığı kontrol edilmelidir.
  3. Tırnaklar ile ilgili bir anormallik olup olmadığı ve yabancı cisimler kontrol edilmelidir.
  4. Bölgeye dokunulduğunda ağrı tepkisi, sıcaklık gibi belirtilere bakılmalıdır. Bunu uzman birisinin yapması daha iyi olacaktır.

Kedilerde Pati Şişliği Nedenleri

Bu sorunun altında farklı sebepler olsa da kliniklerde genellikle birkaç neden ağır basmaktadır. Öncelikli olarak kedinin tırnakları kontrol edilmelidir. Çünkü tırnakların dönerek patiye veya ayak altına batması ve bunun sonucunda şişlik oluşması oldukça sık rastladığımız bir durumdur.

Diğer hayvanların ısırıkları, yabancı cisim batması, delinme gibi travmalar ve bunun sonucunda oluşa enfeksiyon en önemli diğer nedendir. Özellikle dışarıda gezen kedilerde pisi pisi otu gibi yabancı cisimlerin batmasına oldukça sık rastlanır. Özellikle tırnak aralarına batan pisi pisi otları ve enfeksiyona neden olabilecek diğer travmalar ağrılı iltihaplanma ve şişmeye sebep verir.

Bunların yanında kırık, çatlak gibi ortopedik olaylar, bazı cilt problemleri, plazma hücreli pododermatit diğer nedenler arasında sayılabilir.

Pati Şişliğinde İlk Müdahale

Eğer kedinizin patisinin şiştiğini fark ederseniz güvenli bir şekilde bölgeye çok fazla dokunmadan inceleme yapabilirsiniz. Özellikle tırnak sorunları ve yabancı cisim kaynaklı olgularda sorunun kaynağını görmeniz muhtemeldir. Tırnak kesimi ve yabancı cisimlerin çıkarılması konusunda uzman birisinden yardım almanız daha mantıklı olacaktır.

Bazen sadece kedinizde topallama görebilirsiniz, baktığınızda patisinde bir şişlik gözünüze çarpabilir. Fakat detaylı baktığınızda başka herhangi bir şey göremeyebilirsiniz. Bu delinmeye neden olmuş ve iltihap oluşturmuş bir travma kaynaklı ya da kırık, çatlak, çıkık gibi ortopedik sorunlardan kaynaklı olabilir. Bu konuda veteriner hekim size yardımcı olacaktır.

Kedilerde Pati Şişmesinde Teşhis ve Tedavi

Veteriner hekime pati şişliği şikayeti ile başvurduğunuzda öncelikli olarak sizden anamnez (hasta hakkında bilgi) alacak ve fiziksel muayene yapacaktır. Çoğu zaman fiziksel muayene neticesinde teşhis ve neden ortaya koyulur. Bazense nedeni belirlemek ya da nedenin detaylarını öğrenmek için röntgen gibi görüntüleme teknikleri kullanılır. Kırıklarda, kırığın bilinmesi kadar; kırığın tam yeri, türü, şekli gibi faktörlerinde bilinmesi tedavi açısından önemlidir. Eğer şiddetli ağrı ve tepki varsa muayene esnasında sedasyon gerekebilir.

Nedeni ortaya koyduktan sonra en azından tedavi protokolünü belirlemek kolaydır. Fakat bu tedavinin kolay olacağı anlamına gelmez. Enfeksiyon oluşmuş durumlarda bölgenin asepsi ve antisepsi kurallarına uygun olarak bir süre bakımı gerekir. Bunun için günlük pansuman yapmak gerekebilmektedir. Kırık gibi durumlarda ise bölgenin atel ile sabitlenmesi ve uzun bir süre bu şekilde kalması gerekir.

Öneriler

  • Kedilerinizin tırnak bakımı düzenli olarak yapın. Tırnaklarını kesin ve evde bakıyorsanız tırmalama tahtası kullanın.
  • Patisinde bir şişlik veya akıntı gördüğünüzde en kısa sürede veteriner hekime başvuru yapın.
  • Tedavi esnasında dikkatli olun. Özellikle kırık tedavisinin süreci uzundur, bu süreçte dikkatli davranmak ve veteriner hekim tavsiyelerine uymak gerekir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu