KediKedi HastalıklarıKedi Sağlığı

Kedilerde Sivilce Neden Olur? Nasıl Geçer?

Kedilerde sivilceler çoğunlukla kedimin alt dudak ve çenesinde meydana gelmektedir. Kıl köklerinin sebum adı verilen yağlı bir madde ile tıkanması sonucunda ortaya çıkan sivilceler bazen tek olarak görülebildiği gibi bazen belirli bir alanda yaygın olarak görülebilmektedir. Yine yaşam dönemi olarak belirli bir dönemde görülebileceği gibi tüm yaşam boyunca da tekrarlayabilir. Sivilce sorunu, sıklığı ve ciddiyeti kediden kediye farklılık göstermektedir. İkincil bir bakteriyel enfeksiyon genellikle kedilerde sivilceyle birlikte mevcuttur. Ne yazık ki, kedilerde sivilcenin nedeni tam olarak bilinmemektedir ve yaş, cinsiyet ve ırk bu sorun için belirleyici faktörler değildir.

Kedilerde Sivilce Nedenleri

Sivilcenin nedeni tam olarak bilinmese de bu sorunu tetikleyen bazı faktörlerde söz konusudur. Kedilerde sivilce, kötü bakım koşulları veya kedinizin cilt yüzeyindeki anormalliklerden, yağ üretiminden veya bağışıklık bariyer işlevinden kaynaklanabilir. Ayrıca çenenin sürekli olarak sürtünen bölgeleri de bu işlemi tetikleyen faktörlerden birisi olarak düşünülmektedir.

Kedilerde Sivilce Belirtileri

Belirti olarak tipik sivilce görünümü göze çarpar. Hafif kırmızı sivilceler kedilerde çoğunlukla çene bölgesinde görülür, daha az sıklıkla ise dudaklarda ortaya çıkmaktadır. Kırmızı bir çevre ile beraber beyaz ve iltihaplı uç kısımlar göze çarpar. Sonraki aşamalarda ise kabuklanmalar, sulanma ve şişme görülen durumlar arasındadır.

Kedilerde çene altında görülen sivilceler.

Şiddetli bir şekilde sivilce problemi görülen kedilerde nodüller, kanamalı kabuklanmalar, püstüller, tüylerde dökülme, deride ciddi kızarıklık ve ağrı ortaya çıkan diğer belirtiler arasında sayılabilir.

Kedilerde Sivilce Teşhis ve Tedavisi

Durumun tespit edilmesi için fiziksel muayene gerekmektedir. Veteriner hekim muayene sonrasında sivilce sorununa karar verecektir. Kedilerdeki sivilcenin uyuz, mantar, alerji, egzama gibi diğer bazı deri hastalıklarından ayırt edilmesi gerekmektedir. Fiziksel muayene çoğu zaman ayırt etmek için yeterli olurken, bazen farklı testler uygulanabilir. Deriden alınan kazıntı örneklerinin mikroskop altında incelenmesi deri sorunlarında en sık kullanılan tanı yöntemlerinden birisidir.

Tedavide sorunlu bölgenin uygun bir antiseptik solüsyon ile temizlenmesi ilk sırada yer almaktadır. Bundan sonraki aşamalarda antibiyotikli kremler veya özel topikal şampuanlar veteriner hekim tavsiyesi ile kullanılabilir. Bunlar sivilcelerin temizlenmesine ve ortadan kalmasına yardımcı olacaktır.

Sivilce tedavisine başladığınızda birkaç hafta durumu gözlemlemeniz gerekir. Eğer tedavi sonrasında sivilceler azalıp, kaybolursa tedaviye ara verebilirsiniz. Fakat sivilcelerin tekrarlama durumu sıklıkla karşımıza çıkmaktadır. Bu nedenle bazı vakalarda ömür boyu dikkatli olmak ve arada çeşitli uygulamalar yapmak gerekebilir.

Öneriler

  • Kedilerde sivilceler neredeyse her zaman çene altındaki bölgede görülür. Bu nedenle ara ara bu bölgeyi kontrol etmek ve bir anormallik olup olmadığını tespit etmek gerekir.
  • Eğer kedinizin derisinde, tüylerinde veya cildinin herhangi bir noktasında bir sorun ya da anormallik görürseniz vakit kaybetmeden veteriner hekime başvurunuz.
  • Sivilce sorunu tekrarlama eğiliminde olan bir sorundur. Bu sorun ile daha önce karşılaşmış olan kedilerin daha sık kontrol edilmesi gerekir. Ayrıca bakım koşullarına dikkat etmek ve hijyen ürünlerini iyi seçmek gerekmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu