KediKedi HastalıklarıKedi Sağlığı

Kedilerde Tüy Dökülmesi Neden Olur? Ne İyi Gelir?

Kedilerde tüy dökülmesi bölgesel veya genel tüy dökülmesi olarak oldukça yaygın bir şekilde karşımıza çıkar. Aynı zamanda bu durum kedi sahiplerinin de en çok şikayetçi oldukları konulardan birisidir. Dediğimiz gibi tüy dökülmesi genel yani tüm vücutta veya bölgesel olarak belirli bölgelerde görülebilir. Tüy dökülmesinin şekli ve şiddeti de altında yatan nedene göre farklılık gösterir. Tüy dökülmesi olan bölgede cilt yani deri yüzeyi bazen tamamen normal görünürken, bazen kızarıklık, kaşıntı, şişlik, kabuklanma ve ülser gibi ekstra belirtilerde görülebilir. Kedilerin tamamen normal olarak özellikle bahar aylarında belirli bir düzeyde tüy dökeceğini de unutmamak gerekir. Çünkü vücutta her zaman bir yenilenme söz konusudur. Yıpranmış ve yaşlanmış olan tüylerin yerine yenisi de çıkacaktır ve eski tüyler dökülecektir.

Kedim Neden Tüy Döküyor?

Kedi tüylerinin dökülmesinin farklı nedenleri vardır. Bazı kedilerde tüy dökülmesine neden olabilecek cilt alerjileri de yaygın olarak görülür. Uyuz gibi parazitler, mantar enfeksiyonları, çeşitli deri hastalıkları, endokrin sistem sorunları, beslenme düzensizlikleri, vitamin ve mineral eksiklikleri, yanlış tüy bakımı tüy dökülmesine neden olabilecek başlıca faktörlerdir.

Kedilerde Tüy Dökülmesi Nedenleri

Fizyolojik ve patolojik olan tüy dökülmelerini birbirinden ayırt etmek gerekir. Eğer kedinizin tüy bakımını doğru ve yeterli olarak yapıyorsanız fizyolojik tüy dökülmesi dediğimiz tüy dökülmesi minimum seviyede olacaktır. Tarama ve fırçalama esnasında zaten dökülecek olan tüyleri alacağınız için tüy dökülmesi görülmeyecek veya kedi sahibini rahatsız etmeyecektir. Tabi ki tüy bakımını çok doğru bir şekilde yapıyorsanız bile çeşitli sorun ve hastalıklar tüy dökülmesine sebebiyet verebilir. Kedilerde tüy dökülmesi varsa aşağıdaki nedenler özellikle dikkate alınmalıdır.

  • Uyuz hastalığı (bazı parazit türlerinin neden olduğu bir hastalık)
  • Pire, bit ve kene gibi dış parazitler
  • Çeşitli mantar enfeksiyonları (özellikle bölgesel ve sınırlı tüy dökülmelerinde dikkate alınmalı)
  • Deri enfeksiyonları ve deri hastalıkları
  • Endokrin sistem sorunları (özellikle tiroid ve steroid seviyelerinde artış)
  • Bazı karaciğer ve böbrek hastalıkları
  • Vitamin ve mineral yetersizlikleri

Kedilerde tüy dökülmesinin nedenleri ile alakalı olarak buradan detaylı bilgiler alabilirsiniz.

Kedilerde Tüy Dökülmesi Teşhis

Teşhisin ve nedenin belirlenmesinin ilk aşamasında veteriner hekim tüy dökülmesinin özelliklerini inceleyecektir. Bu süreçte uyuz, bit, pire gibi dış parazitler açısından değerlendirme yapılacaktır. Yine mantar durumundan şüphe duyulabilir. Bu tür durumları belirlemek amacıyla deride kazıntı alınarak mikroskop altında inceleme yapılabilir. Pire alerjisi dışında farklı alerji çeşitleri de kedilerde tüy dökülmesine sebep olabilmektedir. Bazı kedilerde eozinofilik granülom kompleksi adı verilen ve çok büyük olabilen yaralar gelişir.

Alopesi yani tüy dökülmesine neden olan tiroid veya diğer hormonal bozuklukların olup olmadığını belirlemek için genellikle kan serumundan kan testleri yapılır. Adrenal bezlerde kanser veya anormallik belirtilerini ekarte etmek için röntgen, tomografi ve ultrason gibi çeşitli görüntüleme araçları kullanılır.

Kedilerde Tüy Dökülmesi Tedavisi

Neden belirlendikten sonra tedavi aşamasına geçilebilir. Tüy dökülmesinin en sık karşılaşılan nedenlerinden birisi olan pire ve pire alerjisi aynı zamanda tedavisi de en kolay nedenlerden birisidir. Etkili bir dış parazit damlasının veya ilacının kullanılması ile sorun kısa sürede çözüme kavuşur. Bu esnada tekrar etmesini engellemek için aynı zamanda kedinin bulunduğu ortamında temizlenmesi gerekir. Sorun tiroid dengesizliğinden veya diğer hormonal dengesizlikten kaynaklanıyorsa uygun hormon ilaçları kullanılabilir. Deri ve mantar hastalıklarında ise çeşitli ilaçlar ve bölgesel pomatlar kullanılabilir.

Bazen tüy dökülmesi stres kaynaklı veya davranış bozukluğu olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu durumda veterineriniz kediler için anksiyete ilaçları reçete edebilir. Nedene göre veteriner hekiminiz ayrıca çeşitli vitamin ve mineraller önerebilmektedir.

Kedilerde Tüy Dökülmesi İlaçları

Aslında direk olarak böyle bir ilaç söylemek mümkün değildir. Çünkü altında yatan nedene göre farklı ilaçlar ve yöntemler kullanılacaktır. Pire sorununda dış parazit damlaları, mantar sorununda antifungal ilaçlar, enfeksiyon durumunda antibiyotikler kullanılmaktadır. Fakat tüy sağlığı için genel bir ilaç değerlendirmesi yapacak olursak çinko içeren ürünler, balık yağları, multi vitamin ve mineral içeren ürünlerin katkısı olabilir.

Genel olarak kedilerde tüy dökülmesini azaltmak ve bu sorunu minimum seviyeye indirmek için tüy bakımı oldukça önemlidir. Özellikle orta ve uzun tüylü kedi ırklarında mutlaka tüyler düzenli olarak taranmalı, bakımları yapılmalıdır. Eğer bakımları normal olarak ve düzenli yapamıyorsanız ara sıra tıraş ettirmek fayda sağlayabilir. Eğer bakım konusunda kendinize güvenemiyorsanız “Tüy Dökmeyen Kediler” konusuna göz gezdirebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu