KöpekKöpek HastalıklarıKöpek Sağlığı

Köpeklerde Diş Kırılması ve Tedavisi

Köpeklerde diş kırıkları, diş minesi, sement ve dentin kısımlarının hasarını içeren diş yaralanmalarını ifade eder. Bu yaralanmalar ya dişin mine kaplı üst kısmında (kron) ya da diş eti çizgisinin altında kalan kısımda (kök) meydana gelir. Köpekler travmatik diş yaralanmalarına ve diş kırıklarına karşı oldukça hassastır ve köpeklerde sık görülen bir durumdur.

Köpeklerde Diş Kırığı Nedenleri

Köpeklerde diş kırılmasının en yaygın ve ana nedeni travmalardır. Birçok farklı travma dişlerde hasara ve kırılmalara neden olabilir. Sert bir nesneyi çiğneme, sert bir yere çarpma, ağız bölgesinin darbe alması, köpekler arasındaki kavgalar ve trafik kazaları bu travmalardan en yaygın olanlardır. Bu tarz travmalar vücuttaki diğer doku ve organlara zarar verebileceği gibi dişlere de zarar verebilmektedir.

Köpeklerde Diş Kırığı Belirtileri

Köpeklerde diş yapısının bütünlüğünün bozulması ile diş kırığı tespit edilir. Diş kırığı durumlarda çeşitli komplikasyonlarda ortaya çıkabilmektedir. Bu komplikasyonlardan en yaygın olanlar iltihaplanma ve enfeksiyondur. Bununla beraber etkilenen bölgede ve çevresinde kanamalar ve kızarıklık görülen önemli belirtiler arasındadır.

Dişin görülmeyen kısımlarında da, yani diş kökünde de kırılmalar görülebilir. Bu tür diş kırıklarında ise çoğunlukla ağrı ve rahatsızlık belirtileri karşımıza çıkar. Bu bölgede oluşabilecek kanamalar ve enfeksiyona bağlı olarak ise şişmeler görülebilmektedir.

Yavru köpeklerdeki diş değişimi ile diş kırılmasını birbirinden ayırmanız gerekmektedir.

Köpeklerde Diş Kırığı Teşhis ve Tedavi

Diş kırığının çoğunlukla teşhisi kolay olsa da, diş kırığının tamamını incelemek ve çevre dokulara olan etkisini araştırmak için diş röntgeni önemlidir. Bu nedenle veteriner hekiminiz diş röntgeni ile detaylı bir inceleme yapmak isteyebilir. Bununla beraber enfeksiyon durumunu belirlemek ve genel ağız sağlığını kontrol etmekte tedavi seçeneklerini değerlendirmek açısından önemlidir.

Tedavi ise travmanın kapsamına ve ciddiyetine bağlı olarak değişebilmektedir. Bazen basit yöntemler ile kırık tedavi edilebilirken, bazense ameliyat kullanımı da dahil olmak üzere daha komplike tedavi seçenekleri gündeme gelebilmektedir. Diş kırığı tedavisinde çoğunlukla aşağıdaki yöntemler uygulanır.

  • Tedavi edilemeyecek şekilde hasar görmüş olan dişler çekilebilmektedir.
  • Hasarın şiddetine göre çeşitli dolgular ile diş kırığı tedavi edilebilir.
  • Geniş hasarlı durumlarda ise kron, porselen kaplama gibi yöntemler ile tedavi sağlanır.

Eğer diş kırığı ile birlikte enfeksiyon tablosu söz konusu ise öncelikli olarak bu enfeksiyonun tedavisi sağlanmalıdır. Bunun için ağız ve dişte etkili ve uygun bir antibiyotik kullanılabilir. Köpeklerde dişlerin hasarlı olduğu dönemlerde beslenme de önemlidir. Bu dönemlerde çok sert gıdalar ile beslemek sakıncalı olabilmektedir.

Öneriler

  • Dişlerin sağlıklı ve daha dayanıklı olabilmesi için ağız ve diş bakımının önemi büyüktür. Köpeklerde ağız ve diş bakımına dikkat etmek, düzenli bakımlarını aksatmamak gerekir.
  • Köpeklerin aşırı sert olan kaya, taş gibi maddeleri çiğnemesine izin vermeyin. Bunlar dişlere zarar verebilmektedir.
  • Eğer köpeğiniz böyle bir sorun ile karşı karşıya kaldıysa veya diş ile ilgili bir tedavi süreci atlattıysa biraz daha yumuşak gıdalar ile beslenmesini sağlayın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu