KöpekKöpek HastalıklarıKöpek Sağlığı

Köpeklerde Omurilik Yaralanmasına Bağlı Felç

Köpeklerde omurilik sorunlarına bağlı olan felç özellikle yüksekten düşme, araç çarpması gibi travmalar sonucunda sık karşılaştığımız bir durumdur. Bilindiği gibi omurilik boyundan itibaren omurlar içerisinde yer alan ve vücudun sinir iletiminde çok önemli bir organdır. Çoğunlukla travma sonrasında oluşan miyelomalazi veya hematomiyel, omuriliğe zarar verdikten sonra omuriliğin akut, ilerleyici ve iskemik (bozulmuş kan akışına bağlı) nekrozudur. Omurilik hücrelerinin erken ölümü (nekrozu) ilk olarak yaralanma bölgesinde ortaya çıkar, sonrasında ise zamanla yaralanma bölgesinden diğer bölgelere doğru ilerler. Her yaş ve cinsten köpekler bu sorundan etkilenebilmektedir.

Omurilik sorunlarından kaynaklı ortaya çıkan felç durumunun başlıca iki nedeni vardır. Bunlar omurga yaralanmaları ve tip 1 disk hastalığı durumudur.

Belirtiler ve Tipler

Felç durumunda ortaya çıkan belirtiler genellikle lezyonun şiddeti ve lezyon oluşan bölge ile alakalıdır. Aynı zamanda olayın üzerinden geçen süre, olayın akut mu yoksa kronik mi olduğu gibi durumlarda belirtiler üzerinde etkilidir. Köpeklerde omurilik yaralanmasına bağlı olarak ortaya çıkan felç durumunda görülen başlıca belirtiler aşağıda verilmiştir.

  • Arka bacaklarda felç oluşması, köpeğin arka bacaklarını kullanamaması ve sürüyerek ön bacakları ile yürümeye çalışması.
  • Lezyon oluşan yani felcin başladığı bölgenin sonrasındaki bölgelerde his kaybı şekillenmesi. Yani bel bölgesinde oluşan bir omurilik zedelenmesi sonrasında arka kısımlarda kuyrukta, bacaklarda his kaybı yaşanır.
  • Omuriliğin zedelenmesine ve yapısının bozulmasına bağlı olarak arka bacaklarda ton ve refleks kaybı (malazi) oluşması.
  • Dilate anüs yani anüs bölgesinin genişlemesi.
  • Yüksek ateş, iştahsızlık, halsizlik gibi genel bazı bulgular.

Omurilik yaralanması, omuriliğin yapısını kaybetmesi ya da omurilik kopması genellikle boyun, sırt ve böl bölgesinde şekillenir. Yani her durumda en çok etkilenen yer arka bacaklardır. Arka bacaklardaki felç durumunda omurilik zedelenmesi düşünülür, önemli olan bu zedelenmenin nerede şekillendiğidir.

Teşhis

Semptomların başlangıcı ve ilerleyişi de dahil olmak üzere köpeğinizin sağlığı hakkında ayrıntılı bir geçmişini veterinerinize vermeniz gerekecektir. Eğer bir travma (yüksekten düşme, trafik kazası gibi) durumu söz konusu ise yine bu süreç hakkında detaylı bilgi vermek doğru olacaktır. Genel durumun tespit edilmesi açısından daha sonra tam bir fiziksel muayene ve biyokimya profili, idrar tahlili ve tam kan sayımı yapılacaktır. Fakat sonuçları başlangıçta normal olabilir, ancak hayati organdaki yaralanmalar kötüleştikçe kötüleşebilir.

Röntgen, spinal x ışınları ve manyetik rezonans görüntüleme (MR), omuriliğin yapısal ve işlevsel yönlerinin değerlendirilmesi için oldukça değerli tanı araçlarıdır. Bu testler, fıtıklaşmış diskler ve omur kırıklarının kanıtlarını gösterebilir, bunlar hakkında detaylı bilgiler verir. Veteriner hekiminiz ayrıca beyin omurilik sıvısını (beyni ve omuriliği koruyan ve besleyen) alarak ileri değerlendirmeler yapabilir.

Tedavi

Ne yazık ki, şu anda omurilik hasarını tersine çevirmek için mevcut bir tedavi yoktur. Ayrıca veteriner hekimler arasında üzerinde anlaşmaya varılan tek bir tedavi protokolü yoktur; genellikle ikincil etkileri tedavi etmek için tedavi hastadan hastaya değişir. Hastalığın ilerlemesini durdurabilecek bazı ilaçlar (metilprednizolon sodyum süksinat vb.) vardır, ancak etkinlikleri henüz kanıtlanmamıştır.

Miyelomalazi oluşan köpeklerin prognozu iyi değildir. Felç her zaman kalıcıdır ve birçok veteriner, solunum güçlüğü çekmemesi ve muhtemelen ölmemesi için hayvanın ötenazi yapılmasını tavsiye eder. Bunun en büyük nedenleri bakımının gerçekten çok zor olduğu ve bu süreçte köpeğinde ciddi acılar yaşadığıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu