KöpekKöpek BakımıKöpek HastalıklarıKöpek Sağlığı

Köpeklerde Tüy Dökülmesinin Başlıca 5 Nedeni

Evcil hayvan sahiplerinin, dolayısı ile köpek sahiplerinin en çok yakındıkları konulardan birisi tüy dökülmesidir. Her türlü canlıda az veya çok tüy dökülmesi mutlaka görülecektir. Fakat bu sorun şiddetli ve karşı konulmaz bir hale geldiğinde sorunlarda ortaya çıkmaktadır. Köpeklerde tüy dökülmesini fizyolojik ve patolojik olarak ayırmamız mümkündür. Birincisi köpeğin doğası gereği ve mevsim şartlarına bağlı olarak ortaya çıkan dökülmelerdir. Diğeri ise herhangi bir sorun veya hastalık sonucunda ortaya çıkan tüy dökülmesidir. Köpeklerde tüy dökülmesini aynı zamanda genel tüy dökülmesi ve bölgesel tüy dökülmesi olarak ta sınıflandırmamız mümkündür.

Yukarıda söylediğimiz gibi köpeğin her tüyünün belirli bir ömrü vardır ve bu süreç sonunda bu tüy dökülecek ve yerine yenisi çıkacaktır. Bu normal bir süreçtir. Fakat tüy dökülmesi aşırı arttığında, artık yeni tüyler çıkmıyorsa yani kellik oluşuyorsa ve bölgesel olarak aşırı tüy dökülmeleri meydana geliyorsa mutlaka neden araştırılmalı ve çözüm üretilmelidir.

Köpeklerde Tüy Dökülmesi Nedenleri

Köpeklerde tüy dökülmesine neden olabilecek oldukça fazla faktör olduğunu söylemek mümkündür. Detaya inildiğinde az veya çok, genel veya bölgesel tüy dökülmesine neden olabilecek yüzlerce faktör vardır. Bu konumuzda sizlere köpeklerde tüy dökülmesinin en temel ve başlıca nedenlerinden kısaca bahsedeceğiz.

1. Alerjiler

Köpeklerde ve diğer birçok evcil hayvanda tüy dökülmesinin en önemli sebebi olduğunu söylememiz mümkündür. Tüy dökülmesine neden olacak alerjinin kaynağı polenler, kimyasal maddeler, parfümler, tozlar, küf gibi çevresel kaynaklar olabilmektedir. Yine bunun yanında pire, bit, akar gibi parazitolojik tetikleyicilerde oldukça önemli ve yaygın nedendir. Bununla beraber gıda alerjileri tüy dökülmesinin bir başka olası nedenidir. Bir alerjik reaksiyonun tipik belirtileri arasında aşırı kaşıntı hissi, çevreye sürtünme ve tabi ki tüy dökülmesine neden olan kaşıntı yer alır. Köpeklerde böyle bir sorun varsa alerjiye neden olan etkeni ortadan kaldırmak gerekir. Pire alerjileri söz konusu olduğunda, gelişmiş pire istilası tehditlerini en aza indirmenin bir yolu olarak pire önleyici almaları önerilir.

2. Dış Parazitler ve Enfeksiyonlar

Aslında üstteki maddede bir dış parazit olan pirelerden ve pire alerjisinden kısaca bahsettik. Pireler hem direk olarak kendileri, hem de neden oldukları alerjiler ile tüy dökülmesine neden olur. Bununla beraber bit, uyuz ve kene gibi diğer parazitlerde önemli birer tüy dökülmesi sebebidir. Dış parazit kaynaklı tüy dökülmeleri genellikle kulaklar, gözler, karın ve göğüs çevresinde görülür. Tüy dökülmesinin yanı sıra bu dış parazitlerin neden olabileceği belirtiler arasında iltihaplanma, kaşıntı ve kızarıklık bulunur. Bununla beraber çeşitli bakteriyel enfeksiyonlar ve mantar enfeksiyonları da tüy dökülmesine neden olabilir. Bakteriyel ve mantar kaynaklı deri enfeksiyonları oldukça sık gördüğümüz bir durumdur. Bu tür enfeksiyonlarda tüy dökülmesinin yanında yaralar, kabuklanma ve deri üzerinde çeşitli lezyonlar görülür.

3. Endokrin Sistem Hastalıkları 

Çeşitli endokrin sistem hastalıkları yani hormon bozuklukları da tüy dökülmesi sebepleri arasındadır. Cushing hastalığı olarak da bilinen hiperadrenokortizm bu anlamda karşımıza çıkan ilk hastalıktır. Bu hastalık vücudun kortizol hormonunun aşırı seviyelerine uzun süre maruz kalması sonucunda ortaya çıkmaktadır. Cushing hastalığı genellikle orta yaşlı ve yaşlı köpeklerde görülür. Ayrıca kortikosteroid içeren ilaçları aşırı kullanan köpekleri de etkileyebilir. Cushing hastalığının semptomları arasında tüy dökülmesi, cildin koyulaşması ve karın bölgesinde şişlik öncelikli olarak sayılacaklardır.

4. Stres ve Psikoloji

Köpeklerinde duyguları vardır ve birçok duygu köpekleri olumlu veya olumsuz etkilemektedir. Stresin köpekler üzerinde birçok olumsuz etkisi vardır. Tüy dökülmesi de bu etkilerden birisidir. Stres durumunda tüyler normale göre daha fazla dökülür ve şiddetlidir. Bununla beraber köpeği olumsuz etkileyebilecek çeşitli psikolojiler ve psikolojik travmalarda tüy dökülmesini artırabilmektedir. Tüm bunların yanında bazı köpek ırkları tüy dökülmesine daha yatkındır. Bu anlamda Doberman Pinscher, Dachshund, Chihuahua, Italian Greyhound ve Whippet ırklarını sayabiliriz.

5. Basınç Yaraları

Yatak yaraları veya dekübital ülserler olarak da adlandırılan basınç yaraları, köpeğin dirseklerinin veya diğer kemikli basınç noktalarının (kalçalar, dizler vb.) düzenli olarak sert yüzeylerle temas ettiği yerlerde görülen lokalize yaralanmalardır. Bu sürekli basınç ve sürtünme cildin nasır yapmasına, tüy dökülmesine ve bazen çatlamasına ve kanamasına neden olur. Basınç yaraları, özellikle büyük veya ağır ırklar olmak üzere daha yaygın olarak yaşlı köpeklerde görülür.

Köpeklerde tüy dökülmesinin başlıca nedenleri yukarı saydığımız nedenler olsa da, bu sorunun altında çok farklı hastalıklar ve faktörlerde yatabilir. Eğer köpeğinizde normale göre fazla bir şekilde ve rahatsız edici boyutta tüy dökülmesi söz konusu ise bunun araştırılması ve altında yatan nedenin belirlenmesi önemlidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu