KanaryaKuşKuş HastalıklarıKuş SağlığıMuhabbet KuşuPapağan

Kuşlarda Solunum Yolu Enfeksiyonu (Aspergilloz)

Evcil kuşlarda solunum sistemi enfeksiyonları ile oldukça sık karşılaşılır. Evcil kuşların genellikle hassas canlılar olması ve enfeksiyonlara yatkın olması bu durumun başlıca etkenleridir. Kuşlarda görülen solunum yolu enfeksiyonlarının çeşitli nedenleri ve etkenleri olsa da; bu tür bir hastalık genellikle kuşun solunum yollarının mantar enfeksiyonu olan Aspergilloz’dur. Yani kuşlarda solunum yolları ile ilgili en sık karşılaştığımız enfeksiyonlardan birisi Aspergilloz enfeksiyonudur. Bu konumuzda da sizlere bundan bahsedeceğiz.

Kuşlarda Aspergilloz Nedenleri

Bu hastalığın nedeni Aspergillus sınıfında yer alan çeşitli mantar türleridir. Kuşlarda karşımıza çıkan etkenler ise genellikle Aspergillus flavus, Aspergillus niger, Aspergillus glaucus ve Aspergillus nidulans‘dır. Direk olarak bu etkenler ve sporları solunum sistemini etkilemektedir. Mantar sporları kontamine gıda, su, kafesler, kafes malzemeleri, kuluçka makineleri ve diğer kafes malzemeleri ile havalandırılmamış alanlarda bulunabilir. Bununla birlikte kuşlar çevreden de enfeksiyon kapabilirler. Bir kuş sahibi de yine bu enfeksiyonun taşıyıcısı olabilmektedir.

Mantar enfeksiyonu; A vitamini eksikliği, yetersiz beslenme, stres ve diğer şekillerde bağışıklığı zayıflamış durumda olan kuşlarda yaygındır. Mantar sporları kuşun akciğerlerine girer ve özellikle kuşun bağışıklığı düşük olduğunda bulaşıcıdır.

Kuşlarda Aspergilloz Belirtileri

Hastalığın belirtileri enfeksiyonun şiddetine ve şekline bağlıdır. Kuşlarda mantar sporları akciğerler ve akciğer çevresinde yer alan hava keselerine yerleşir. Ancak kuşun bronşlarını, soluk borusunu ve sirenksini de (ses telleri) etkileyebilir. Hızlı bir şekilde tedavi edilmezse, Aspergillus diğer organlara bile yayılabilir. Kuşlarda iki tür Apergilloz hastalığı bulunur.

Akut Aspergilloz

Akut Aspergilloz, genellikle yavru ve yeni ithal edilen kuşlarda görülür. Şiddetli ve kısa sürelidir. Kuşlardaki başlıca belirtiler ise iştahsızlık ve nefes alma güçlükleridir. Nefes alma güçlüğü yaşayacak olan kuş zamanında tedavi edilmezse ölebilir. Bu hastalıkta akciğer ve hava keseleri beyaz mukusla tıkanmış bir şekilde görülür. Ayrıca akciğerlerde nodüller görülebilir.

Kronik Aspergilloz

Kronik Aspergilloz, genellikle daha yaşlı kuşlarda karşımıza çıkar. Enfeksiyon uzun bir süre boyunca ve yavaş bir şekilde ilerlemiştir. Kuşlarda halsizlik, depresyon, iştahsızlık gibi belirtiler görülür ve nefes almakta güçlük çeker. Belirtiler ancak enfeksiyon akciğerlerde biraz ilerledikten sonra ortaya çıkacaktır. Bu kuşlarda ayrıca bazı anatomik değişiklikler görülebilir. Yani burun, trakea ve sirenks gibi üst solunum yolu organlarında bir şekil bozukluğu olabilir. Uzun süreli enfeksiyon nedeniyle akciğerler ciddi şekilde hasar görür ve enfeksiyon diğer organlara ve sistemlere kolayca yayılabilir. Merkezi sinir sistemi enfekte olursa; kuşlarda titreme, koordinasyon kaybı ve felç görülebilmektedir.

Kuşlarda Aspergilloz Tedavisi

Doğru bir şekilde tanı konulduktan sonra veteriner hekim uygun olan bazı mantar ilaçlarını kullanmanızı önerecektir. Bu hastalığın belirtileri diğer solunum yolu enfeksiyonlarına benzer olduğu için dikkatli olmanızda fayda vardır. Bu nedenle solunum sistemi enfeksiyonun altında yatan ana etkeni bulabilmek için mutlaka veteriner hekim muayenesi gerekir. Ayrıca bazı laboratuvar testlerinden ve tanı yöntemlerinden faydalanmak gerekebilir.

Kuşlarda aspergilloz hastalığı birkaç basit önlemle büyük ölçüde önlenebilir. Kuşunuz için iyi bakım koşulları, hijyenik bir ortam, sağlıklı beslenme ve havalandırma bu ve diğer solunum yolu hastalıklarının önlenmesinde oldukça önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu