Siyah Kedi Cinsleri ve Özellikleri

Siyah kedi ırkları renkleri yüzünden tarih boyunca çok dikkat çekmiştir. Kimi kültürde şanssızlık sembolü, kimi kültürlerde ise şans sembolü olarak görülmüştür. Elbette bu kültürel kodlamaların dışında siyah kedi cinsleri renkleri ile göz alıcıdır. Siyah tüyleri ile hayranlık uyandıran siyah kediler çok çeşitli olmamakla birlikte kendilerine sahip olmak isteyenler bir hayli fazladır.

Siyah Kedi Cinsleri Neler?

Siyah kedi cinsleri için tek tür Bombay kedisi olarak bilinmesine rağmen bu tanımlama doğru değildir. En çok bilinen tür Bombay kedisi olmasına rağmen siyah tüy rengine sahip kediler çeşitlidir. Chantilly Tiffany, Tuxedo sık rastlanan siyah kedilerdir. Bu noktada bir noktayı göz önünde tutmak gerekir. Farklı türlere ait kedilerin tüy rengi siyah olabilir. Ancak bu durumda siyah kedi cinsi içine dahil edilmez. Örneğin tekir kedilerinin tüy renkleri de tamamen siyah olabilir fakat onlar genel siyah kedi cinsi olarak kabul görmez. Siyah kedi cinsleri her zaman tüyleri siyah olan kedilerin davranış ve özelliklerini tanımlamak için kullanılmaktadır.

1. Bombay Kedisi

Bombay Kedisi

Bombay kedisi özellikleri itibariyle siyah kedi çeşitleri arasında en sık bilinen türdür. Siyah Amerikan kedisi ve Sable Burmese cinslerinin çiftleşmesi ile doğmuştur. Tamamen siyah tüylere sahiptir ve dikkat çekici göz rengine sahiptir. Özellikle açık renge sahip olan gözleri ile görünümü son derece çekicidir. Bombay kedilerinin bakımı kısa tüylere sahip olduğu için de kolaydır.

Genelde bu kediler orta boydadır. Vücut yapıları ise güçlü ve esnektir. Baş kısımları ise geniş ve yuvarlak yapıdadır. Sakinlikleri ile birlikte kedi beslemek isteyenler tarafından tercih edilen türdür. Ayrıca sahiplerine karşı ilgi gösterirler ve sevecen yapılarıyla bilinirler. Bombay kedisinin eğitimi ise diğer türlere göre orta derece olarak adlandırılabilir. Beslenme konusunda ise iştahlarının çok olması yüzünden mama kaplarının sık kontrol edilmesi gerekir. Hareketli ve oyuncu olan bu kediler zeki olmalarıyla da öne çıkar.

2. Chantilly Tiffany Kedisi

Chantilly Tiffany Kedisi

Chantilly Tiffany özellikleri arasında kabarık yapıda siyah tüyleri dikkat çekiyor. Kuzey Amerika kökenli olan bu kedinin nesli tükenmekteyken yapılan çalışmalar sonrasında nesli yok olmaktan kurtulmuştur. Genel olarak siyah tüylere sahip olmasına karşılık bazen kahverengiyi andıran renklere de sahip olabilmektedir. Tüylerinin rengi siyah olmasına karşılık melanin hormonlarının yüksek oluşu ile çok uzun süre gün ışığına maruz kaldıklarında renkleri pas rengine dönebilmektedir. Tüyleri uzun olan bu cinsin genel görünümü ise kabarık ve iridir. Gözleri ise genelde sarı veya gri tonlarında olur.

Chantilly Tiffany kedilerinin vücut yapılarının oturması için iki yaşını beklemek gerekir. Gövdelerinin iri olmasının yanında ayak boyları kısadır. Fakat güçlü beden yapısına sahip oldukları için farklı ortamlar için de dayanıklılık gösterirler. Kulak altlarında uzayan tüyler de yanak kısmındaki tüyler ile birleşik yapıdadır. Bu durum ise yüz yapılarına hafiften aslan yelesi görünümü verir. Genç yaşlarda parlak sarı renklerinde olan gözleri yaşlandıkça altın sarısı renge dönüşür. Ender olmakla beraber gri renkte göz yapısına da sahip olabilirler. Chantilly Tiffany bakımı uzun tüyleri yüzünden kısa tüylü kedilere göre daha zordur. Düzenli olarak taranmalarının sağlanması halinde ise bakımları kolayca yapılabilir.

3. Smokin Kedisi (Tuxedo)

Smokin Kedisi (Tuxedo)

Smokin kedisi veya Tuxedo özellikleri arasında siyah kedi ırkı olarak en eskilerden birisi olması öne çıkar. Yüz ve göğüs kısmında beyazlık bulunduğu için smokin diye anılmaktadır. Farklı pek çok ülkede smokin kedilere rastlanılmaktadır. Melez kedi türleri arasında en çok beslenenlerden olan bu ırk, tüy renginin çoğunlukla siyah olması yüzünden siyah kedi ırkları arasında yer alır. Diğer kedi cinslerine göre iki kata kadar daha fazla zeki olduğu yapılan araştırmalar ile ortaya koyulmuştur. Orta tüy boyuna sahip olan kedide sağlıklı deri ve tüy yapısı ile fazla tüy dökme meydana gelmemektedir. Bu açıdan smokin kedisi bakımı kolaydır ve zeki oluşları yüzünden de daha kolay eğitilebilirler.

4. Japon Kıvrık Kuyruk Kedisi

Japon Kıvrık Kuyruk Kedisi

Siyah kedi ırkları arasında nadir görülmesine rağmen Japon kıvrık kuyruk kedisi de yer alıyor. Özellikle yurtdışında sık sahiplenilen kediler arasındadır. Uzak doğu kültüründe de şans getirdiğine inanılır. Sahiplerine karşı da aşırı düşkünlük gösteren bu kedilerin en belirgin özelliği kısa kuyruk yapısıdır. Sırt bölgesinden gelen kuyruk sonrasında kıvrılmaktadır. Bu kedilerde siyah tüyler doğuştan gelir ancak diğer siyah kedi ırkları gibi vücutlarının çoğunu veya hepsini kaplamayabilir. Genelde beyaz tonları ile siyah tonları bir arada bulunur. Bazı durumlarda siyah bir nokta olarak da bulunabilir.

Son olarak; siyah kediler şans veya şansızlık getirmez. Ancak çekici görünümleri ile birlikte estetik bir zarafet oluşturur. Bu yüzden siyah kediniz ile çok mutlu zamanlar geçirebilirsiniz. Bu arada siyah kedinize isim düşünürseniz “Siyah Kedi İsim Önerileri” konumuza göz gezdirmeyi unutmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu